روش تولید لوله پلی اتیلن

فرآيند توليد لوله های پلی اتيلن به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي‌شود .سپس مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده مي شود و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شود . مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور نموده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شوند . سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور بوسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد .
حرارت بالای مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب بتدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد.
لوله پلی اتیلن توليد شده بوسيله دستگاه كشنده بتدريج از درون تانك های خلاء و خنك كننده كشيده شده و بوسيله دستگاه مارك زن ، مشخصات فني ، تاريخ توليد ، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي آن ثبت میگردد و سپس بوسيله دستگاه برش در متراژهای مختلف و معين بريده می‌شوند .
کلیه مراحل تولید توسط دستگاه‌های کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور میشود که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استاندادرها باشد.
روش تولید لوله پلی اتیلن بالا بسیار کوتاه و مختصر بود و از نحوه عملکرد تجهیزات و ماشین آلات خط تولید در حین تولید لوله پلی اتیلن سخنی به میان نیامد و روش تولید شرح داده شده , روش تولید لوله پلی اتیلن تک جداره بوده و تمامی سایزهای لوله پلی اتیلن تک جداره را به همین روش تولید می‌کنند و تنها در ابعاد و مدل دستگاه‌ها تفاوت است و در کل لوله پلی اتیلن به صورت اکستروژن تولید میشود. لوله‌های پلی اتیلن تا سایز ۱۱۰ میلیمتر را می‌توان به صورت کلاف تولید کرد و این موضوع در تفاوتی در کلیت روش تولید ایجاد نمیکند و تنها در انتهای خط تولید دستگاه وایندر که وظیفه کلاف نمودن لوله پلی اتیلن را دارد جای میز تیلتینگ قرار میگیرد.
روش تولید در لوله‌های پلی اتیلن با سایز ریز نیز همانند لوله‌های پلی اتیلن بسیار بزرگ و قطور است و تفاوت در نجوه خنک کاری لوله بعد از وکیوم تانک است. لوله ‌پلی اتیلن های سایز کوچک به صورت غرقآبی داخل کولینگ تانک ( تانک خنک کننده ) میشوند و خنک کاری انجام میشود و لوله‌های پلی اتیلن بعد از سایز ۹۰ میلیمتر داخل کولینگ تانک افشانه‌های زیادی قرار دارد که آب خنک را به بدنه خارجی لوله پلی اتیلن اسپری میکند و این روند در داخل ۴ یا ۵ تانک خنک کننده ادامه دارد تا لوله پلی اتیلن درحین تولید به دستگاه‌های کشنده و مارک‍‌زن برسد .
روش تولید لوله پلی اتیلن ساده به نظر میرسد اما اگر یکی از تجهیزات به هر دلیل به درستی کار نکند و یا حتی دمای آب یک درجه از محدوده استاندارد خارج شود فرآیند تولید با مشکل مواجه می‌شود.خط تولید لوله پلی اتیلن دارای ماشین آلات و تجهیزات زیادی است که جهت آشنایی بیشتر مطلب تجهیزات خط تولید لوله و اتصالات پلی اتیلن را مطالعه نمائید .
روش تولید لوله دوجداره نیز به صورت اکستروژن است اما به دلیل ماهیت دوجداره بودن و کنگره‌ای بودن لایه خارجی وکیوم تانک و مدل غالب گیری لایه خارجی تفاوتهای کلی دارد که پیشنهاد میشود مطلب فرایند تولید لوله دوجداره کاروگیت را مطالعه نمائید و پس از آن مطلب خط تولید لوله دوجداره کاروگیت را مطالعه نمائید.